روشهای افزایش تمرکز و قدرت یادگیری کنکوری ها و دانش آموزان – فروشگاه دقیق
مشاهده غرفه ها
مشاوره و برنامه ریزی کنکوری 139

روشهای افزایش تمرکز و قدرت یادگیری کنکوری ها و دانش آموزان

به دنبال انتشار مطالب مفید درباره اخبار کنکور و مشاوره و برنامه ریزی کنکوری، این مطلب بسیار مهم را برای دانش آموزان و کنکوری های عزیز منتشر می کنیم. با دادن نظر، نظرهای شما دیده و شنیده می شود.


در چند سال اخیر مشکل عدم تمرکز در بین دانش آموزان و حتی والدین و نوجوانان و جوانان بیشتر از قبل به چشم می خورد و متاسفانه این موضوع بین دانش آموزان دبستان کاملاً مشهود است. ( تمرکز و قدرت یادگیری را افزایش دهیم )

موضوع تمرکز که قدرت واقعی ذهن ما را به نمایش می گذارد همیشه به نوعی نشانگر توانمندی و تمایز افراد نسبت به هم بوده و هست اما متاسفانه امروزه نه تنها به آن فکر نمی کنیم بلکه کارهایی انجام می دهیم که این توانایی از بین برود.به طور مختصر اما کاربردی، راه کار هایی برای افزایش تمرکز عنوان می کنیم

۱ . عوامل حواس پرتی را در اطراف خود و فرزندتان در حین یادگیری و مطالعه کم کنید. با توجه به افزایش امکانات و تجهیزات خانواده ها هر کدام از ما در اطراف خود در اتاق خواب و نشیمن و اتاق مطالعه وسایل بسیار زیادی داریم که فقط باعث حواس پرتی است و کمک شایانی به آسایش و راحتی و به خصوص به یادگیری ما نمی کنند.

۲ . استفاده از تجهیزات الکترونیکی را مدیریت کنید. استفاده از موبایل و کامپیوتر و لپ تاپ و … امری ناگزیر به نظر می رسد. اما برای کودکان و نوجوانان این تجهیزات مانند غذای فست فود شده است. اگر چه لذیذ است اما چند سال بعد عوارض و تبعاتی را نمایان می کند که ممکن است قابل حل نباشد. مدیریت زمان در استفاده از این تجهیزات قطعاً مهم ترین عامل در بهبود تمرکز دانش آموزان هنگام مطالعه ،انجام تکالیف و افزایش تمرکز در کلاس درس است .

۳ . خواب منظم و کافی لازمه بهبود تمرکز و قدرت یادگیری است.تصور اینکه : ((من به کمبود خواب حساس نیستم)) و ((هر ساعتی از شب بخوابم صبح سر حال هستم)) و جملاتی از این قبیل (اگر چه به لحاظ علمی اصلاً صحیح نیستند) در مورد کسی که قرار است ساعت ۷.۵ صبح سر کلاس باشد و به مدت ۵ تا ۷ ساعت یادگیری جدی را تجربه کند اصلاً منطقی هم نیست. در تمام آزمایش های دنیا موضوع تمرکز و هوشیاری به طور جدی و جدا نشدنی به خواب شبانه مرتبط بوده است.به همین دلیل یکی از کار های خانواده برای کمک به افزایش هوشیاری و تمرکز فرزندان می تواند ایجاد نظم در زمان خواب و بیداری فرزندان و دانش آموزان باشد. بهترین شرط برای ساعت خواب و بیداری ابتدا کنترل موبایل و تبلت و تلویزیون است که باید ۳۰ دقیقه قبل از ساعت خواب خاموش شوند و مهمتر اینکه این تجهیزات به هیچ عنوان در اتاق خواب استفاده نشوند.یادآوری این نکته ضروری است که این قانون باید توسط پدر و مادر و فرزندان،همگی اجرا شود و نمی تواند فقط مختص فرزندان باشد!

در مورد ساعت خواب دانش آموزان ابتدایی توصیه می شود قبل از ساعت ۱۰ شب بخوابند و قبل از ۷ صبح بیدار باشند. در مورد دانش آموزان دوره متوسطه و دبیرستان نیز خواب قبل از ساعت ۱۱ شب و بیداری قبل از ۷ صبح می تواند قانون خانوادگی باشد و پس از گذشت یک هفته تاثیرات عمیق خود را بر قدرت تمرکز و یادگیری همه اعضای خانواده نمایان کند.


بیشتر بدانید:

مسائل شیمی جامع کنکور – میکرو طلایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فروشگاه دقیق