بهترین سن آموزش زبان خارجی به کودکان – خـانـه کـتـاب دقـیـق
Menu
بهترین سن آموزش زبان خارجی به کودکان

بهترین سن آموزش زبان خارجی به کودکان

آیا آرزو می کنید که فرزند دلبندتان زبان دوم را به خوبی و راحتی یک فرد بومی و خارجی یاد گیرد و صحبت کند؟ اگر این چیزی است که همیشه در پی آن بودید و هستید، آیا به این موضوع فکر کرده اید که بهترین زمان برای شروع یادگیری زبان دوم در چه سن و سالی است؟ وقتی که زبان مادری را شروع به تکلم کردند؟ یا اینکه باید صبر کرد تا به طور کامل زبان اول را در برگیرند؟ بگذارید ببینیم اوضاع از چه قرار است.

تمامی محققان و کارشناسان زبان معتقدند که بهتر است در همان سنین کودکی آموزش زبان دوم به فرزندان صورت گیرد. برخی هم بر این باورند که اوج فراگیری زبان دوم پیش از سنین 6 یا 7 سالگی می باشد. عده ای دیگر از دانشمندان هم می گویند که فرآیند یادگیری زبان های دوم تا دوران بلوغ همچنان می تواند ادامه داشته باشد. اما همگی، متفق القول موافقند که پس از دوران بلوغ، یادگیری زبان جدید کار مشکلی خواهد بود.

روشهای آموزش زبان خارجی به کودکان
روشهای آموزش زبان خارجی به کودکان

اگر این سوال را سال ها پیش می پرسیدید ممکن بود همه با تعجب به شما نگاه کنند. آن زمان ها آموزش زبان جدید به کودکان در چنین سنینی امری ناممکن و غیر ملموس به نظر می رسید. گرچه امروزه، نتایج تحقیقات چیز کاملا متفاوت دیگری را نشان می دهد.

تحقیقات به عمل آمده توسط دانشگاه هاروارد آمریکا تایید می کند که مهارت ها و خلاقیت های مهم، انعطاف پذیری ذهن نسبت به یادگیری، به طرز فوق العاده ای در کودکان افزایش می یابد، تنها به این شرط که کودکان زبان دوم را در سنین بسیار پایین تری فراگیرند. سال های پیش از دبستان، به خصوص سه سال اول زندگی، مهم ترین دوران زندگی فرزند شما می باشد. در این سن است که پایه های یادگیری، اعتقادات، تفکر و مهارت های ذهنی و روحی دیگر در کودک بنیان گذاشته می شود و این یعنی کودک شما به صورت طبیعی توانایی یادگیری موضوعات بسیاری را در سن 3 یا 4 سالگی را دارا می باشد.

طبق تحقیقات به عمل آمده، با استفاده از این توانایی در چنین سنینی، یادگیری زبان دوم از پایه به راحتی و آسانی زبان مادری می باشد. شاید ابتدا این امر کاری دشوار به نظر برسد ولی در واقع باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید.

مغز انسان موهبتی خارق العاده می باشد. از همان بدو تولد ما از طریق شش راه اصلی تجربه کسب می کنیم و یاد می گیریم:

  • دیدن
  • چشیدن
  • بوییدن
  • شنیدن
  • لمس کردن
  • و در نهایت عمل کردن

بر اساس اطلاعاتی که در سال های ابتدایی زندگی مان دریافت می کنیم، تمام چیزهایی که می آموزیم در سنین بالاتر رشد کرده و تکامل می یابد. یافته ها نشان می دهند که 50 درصد توانایی یادگیری ما تا سن 4 سالگی توسعه می یابد و 30 درصد دیگر تا سن 8 سالگی پرورش پیدا می کند. به همین دلیل است که کودکان 3 ساله زبان دوم را سریع تر و راحت تر از سایرین یاد می گیرند.

با این حال، این به این معنا نیست که 80 درصد دانش و هوش فرد تا سن 8 سالگی کامل می شود. قضیه بسیار ساده است. تمام این حرف ها به این معناست که فرزند دلبند شما مهارت های یادگیری اش در همان سال های آغازین زندگی اش رشد و نمو می یابد و شما والدین عزیز باید این چند سال تکرار نشدنی و بسیار مهم را دریابید.

مطالعات دیگری نیز توسط سرپرست آزمایشگاه علمی و تخصصی زبان شناسی و رشد کودک در دانشگاه Dartmouth شهر هانوفر آلمان صورت گرفته است که نشان می دهد پس از سنین نوجوانی، تغییراتی در بافت مغز صورت می گیرد که طی آن، یادگیری زبان جدید برای سن جوانی و بزرگسالی کمی دشوارتر و چالش برانگیزتر خواهد شد. البته باید گفت این موضوع به این مفهوم نیست که دیگر برای یادگیری دیر می شود. موضوع اینجاست که یادگیری زبان جدید در سن بالا، به هیچ وجه همانند یادگیری و عملکرد مغز در سن 2 الی 5 سالگی نمی باشد. همچنین، نتایج این تحقیقات اذعان می کند که کسانی که زبان دوم جدیدی را در این سنین می آموزند، به مراتب در لهجه و تلفظ زبان جدید بهتر از سایر زبان آموزان در سنین بالاتر هستند. به عبارت دیگر، هرچه فرآیند یادگیری زبان جدید در سن پایین تری صورت گیرد، کودک شما می تواند راحت تر و شبیه تر به یک انگلیسی زبان صحبت کند.


کتاب های آموزشی مناسب سنین 3 تا 4 سال

لازم به ذکر است که این کتاب ها می توانند هم توسط والدین در فضای گرم و صمیمی منزل و هم توسط معلم در کلاس به کودکان آموزش داده شوند.

یکی از محبوب ترین و به روزترین مجموعه کتاب های آموزشی حال حاضر، کتاب های “POCKETS” می باشند که در سه سطح نگارش شده اند. این کتاب ها با استفاده از تصاویر و نقاشی های زیبا و کودکانه، تمرین و تکرار کلمات و همچنین با شعر و موسیقی، زبان انگلیسی را با روشی جذاب و متناسب با دنیای کودکان آموزش می دهد.

مجموعه دیگری که مناسب برای این سن و سال می باشد، سری کتاب های “FIRST FRIENDS” هستند که در دو لهجه آمریکایی و بریتیش ارائه شده اند. آموزش این کتاب ها از طریق شعر و موسیقی، نقاشی و رنگ آمیزی صورت می گیرد. تمرین و تکرار یکی از کلیدی ترین روش های آموزشی این مجموعه سه جلدی می باشد.

اما سومین و شاید سرگرم کننده ترین مجموعه، سری کتاب های “TINY TALK” می باشند که تنها با لهجه بریتیش زبان انگلیسی را به همراه بازی به کودک شما آموزش می دهد. باز هم شعر و موسیقی و نقاشی و استفاده از اصوات برای آموزش لغات و اسامی، یکی از ویژگی های جذاب و نوین این مجموعه به حساب می آید.

حال به ویژگی مشترک و بسیار مهم و علمی میان سه محجموعه بالا بنگرید. چه چیزی بیش از سایر روش ها مد نظر کارشناسان و نویسندگان این مجموعه هاست؟

درست متوجه شدید. هر سه مجموعه به شدت به آموزش از طریق شعر و موسیقی (مهارت Listening) و پیوند آن با نقاشی و جلوه بصری اشکال (Visual) اصرار دارند. درست همانطور که فرزند شما پس از تولد زبان مادری خود را از طریق مهارت شنیداری و دیدن و تمرین و تکرار فرا می گیرد این مجموعه ها نیز با بهره گیری از همین روش می کوشند تا زبان دوم را به راحتی و زیبایی هر چه تمام تر، به کودک شما بیاموزند.

روشهای آموزش زبان خارجی به کودکان
روشهای آموزش زبان خارجی به کودکان

اگر شما می توانید به زبان انگلیسی صحیت کنید پس قادر هستید تا با 20 درصد مردم جهان در ارتباط باشید. جمعیت کل کره زمین 1.5 بیلیون نفر است. این به معنای پتانسیل زیاد برای پیشرفت و ارتباطات شخصی و کاری شما است پس چه بهتر که از همین حالا این فرصت را برای کودکان خود فراهم کنید. اما نگران نباشید، موضوع آن قدرها هم پیچیده و سخت نیست. در ادامه روش هایی ساده و کاربردی در خصوص آموزش زبان در منزل را به شما نشان می دهیم.

1. زبان را جزئی از برنامه های روزانه زندگی تان کنید

از زمان هایی که کودکانتان بی حوصله یا گرسنه و بهانه گیر است صرف نظر کنید و به جای آن بخشی از زمان هایی که فرزندتان سرحال و شاداب است را به آموزش و یادگیری زبان انگلیسی اختصاص دهید. برای این برنامه یک نام مانند زنگ زبان انگلیسی یا عنوانی مانند آن تعیین کنید تا کودکاتان هوشیارانه برای آن آماده باشد. برای خردسالان 5 تا 15 دقیقه زمان برای کارکردن زبان انگلیسی کافی است. اما برای کودکان 7 تا 12 سال می توانید زمان بیشتری اختصاص دهید. در این روش شما می توانید یک فیلم کارتونی زبان انگلیسی مناسب سن او پخش کنید. از موسیقی استفاده کنید یا از فلش کارتهای رنگی و جذاب برای آموزش لغات بهره بگیرید. در وهله اول بهتر است گوش آنان با زبان انگلیسی آشنا شود. در آخر این که به این برنامه به مثابه یک برنامه سخت و دست و پاگیر نگاه نکنید. هر زمان از روز که کودک شما آمادگی داشت این برنامه را شروع کنید.

2. ایراد گیری ممنوع

اگر کودک شما هنگام صحبت کردن یا نام بردن اشیا به زبان انگلیسی دچار اشتباه می شود چه واکنشی نشان می دهید؟ مدام اشتباهات او را اصلاح و واژه صحیح را به او گوشزد می کنید؟ باید بگوییم این روش صحیح نیست. در ابتدا باید اجازه دهید او آزادانه و به راحتی صحبت کند. البته این بدان معنی نیست که کودک شما به یادگیری غلط ادامه دهد. شما بهتر است گاهی اشتباهات او را اصلاح کنید اما نه همیشه و مداوم. چون این روش مانع خلاقیت و اعتماد به نفس او می شود. به جای ایراد گیری صبر داشته باشید. کودکان از طریق تمرین و تکرار یاد می گیرند. پس جملات صحیح را برای او تکرار کنید تا با شیوه صحیح ادای جملات یا کلمات درست آشنا شود.

3. شکارچی لحظه ها باشید

سعی کنید تا حد امکان آموزش زبان را در زندگی روزمره خود و فرزندتان وارد کنید. برای مثال اگر عصرها او را به پارک می برید در بین راه معادل انگلیسی حیونات، حشرات، وسایل بازی و … را به او یاد بدهید. در این روش از عبارات هیجان انگیز استفاده کنید برای مثال به انگلیسی به او بگویید( آنجا را نگاه کن. یک پروانه روی گل نشسته) این امر تمرکز و توجه او را تقویت کرده و باعث می شود خلاقانه زبان را یاد بگیرد.

4. از تصاویر استفاده کنید

کودکان عاشق تصاویر جذاب، شاد و رنگی هستند. بنابراین برای آموزش الفبا، لغات، اسامی حیوانات، میوه ها و سبزیجات از تصاویر استفاده کنید. به تصویر اشاره کنید و نام هر عکس را به آن ها بگویید. بعد دوباره از آن ها بپرسید تا آن را بیان کنند. برای مثال به تصویر یک سگ اشاره کنید و بگویید این یک سگ است. سپس از او بپرسید این تصویر چه حیوانی است؟ آموزش از طریق تصویر و عکس ها در بسیاری از مجموعه های آموزشی مورد استفاده قرار گرفته است.

5. از قدرت موسیقی غافل نشوید

آهنگ ها به دلیل ریتمیک بودن برای کودکان جالب و انگیزه بخش هستند. در هر موسیقی واژه ها چندین و چندبار تکرار می شوند. آهنگ ها در کودکان ایجاد اعتماد به نفس می کنند و باعث می شود تا آن ها فعالانه و خلاقانه لغات، عبارات و جملات جدید را یاد بگیرند. همچنین آموزش از طریق موسیقی تمرکز و حافظه آنان را تقویت می کند. بنابراین می توانید برای آن ها موسیقی های کودکانه انگلیسی پخش کنید و به طور ناخودآگاه آنان را به یادگیری تشویق کنید.


روش ها و راهکارهای کاربردی، علمی و خلاقانه ذیل برگرفته از توصیه های پروفسور Jack Richards استاد بلامنازع آموزش زبان خطاب به مدرسان زبان در سراسر جهان است

1. فعالانه آموزش دهید

سرگرمی و تحرک را از طریق کشیدن نقاشی، ساختن وسایل، تکمیل پازل، برچسب زدن به تصاویر، متصل کردن لغات به عکس ها چاشنی تدریس و فعالیت آموزشی خود کنید. زیرا کودکان از طریق بازی و سرگرمی بهتر یاد می گیرند. اما چگونه می توانید در عمل این روش را به کار ببندید؟ با یک مثال برای شما توضیح می دهیم. برفرض شما می خواهید معادل انگلیسی حرکت های مختلف مانند نشستن، بلند شدن، راه رفتن، دویدن را به آن ها  یاد بدهید. بهتر است این حرکات را در قالب موسیقی که در آن این کلمات به کار رفته است به آن ها آموزش دهید. همچنین می توانید با صدای خودتان این عبارات را ضبط کنید. در این شیوه دو مهارت شنیداری و یادگیری لغات هم زمان از طریق سرگرمی آموخته می شود.

برای تقویت مکالمه نیز این روش بسیار سرگرم کننده و جذاب است. شما نمی توانید از یک کودک توقع داشته باشید به محض شنیدن عین عبارات را تکرار کند پس بهتر است از طریق پخش آهنگ، موسیقی و فیلم های کودکانه آن ها را در معرض شنیدن قرار دهید تا ذهن آن ها با لغات آشنا شده و به مرور زمان عبارات و لغات جدید را به خاطر بسپارند.

2. برای هر درس یک تکلیف طراحی کنید

درست است که بازی و سرگرمی کلید آموزش زبان انگلیسی به کودکان است. اما باید برنامه های دقیق و معنادار برای هر درس نیز تدوین کنید تا از یادگیری آن ها مطمئن شوید. اما این هم بدان معنا نیست که تکلیف های خشک و سخت در اختیار آن ها قرار دهید. یادتان باشد همه چیز در این فرایند باید متناسب با روحیه کودکان شاد و جالب باشد. منظور از تکلیف یک فعالیت هدفدار و معنادار است که کمک می کند تا کودکان از طریق نقاشی کشیدن یا تکمیل داستان یا پازل یک مفهوم، لغت یا عبارت جدید را یاد بگیرند.

3. موضوعاتی جذاب و متناسب با روحیه آن ها انتخاب کنید

موضوعاتی را برای آموزش به آن ها انتخاب کنید که متناسب با روحیه وعلایق آن ها باشد. برای خردسالان موضوعاتی مانند حیوانات، دوستان، غذا یا خانواده بسیار جذاب است و برای کودکان عناوینی مانند حمل و نقل، مسافرت و افراد معروف می تواند برایشان جالب و هیجان انگیز باشد. همه چیز باید برای کودکان ملموس و دوست داشتنی باشد. هر چه قدر محتوای آموزشی برای آن ها آشناتر باشد آن ها بهتر می توانند وارد گفت و گو شده و درباره آن صحبت کنند.

4. از معجزه فعالیت های گروهی غافل نشوید

کودکان از ارتباط با دیگران لذت می برند. پس بهتر است از این علاقه مندی آن ها استفاده کنید. در همین راستا با طراحی فعالیت های دونفره یا گروهی مشارکت آنان را در یادگیری و کلاس افزایش دهید. فقط باید اهداف آموزشی شفاف و دقیقی در این روش ترسیم کنید. این که قرار است در فعالیت های گروهی چه چیز عاید کودکان شود یا چه مفهومی را یاد بگیرند بسیار با اهمیت است.

5. فیدبک و تشویق را در برنامه خود قرار دهید

کودکان دوست دارند در فعالیت های کلاسی موفق شوند و به چشم بیایند. این امر به آن ها انگیزه و اعتماد به نفس زیادی می دهد. با تعیین اهداف دقیق اجازه دهید آن ها بدانند چه زمانی موفق شده و چه زمانی موفق نشده اند. به دستاوردهای آنان در کلاس با دادن ستاره ها، برچسب و هدایای مختلف اهمیت دهید. این امر انگیزه آنان را برای یادگیری و حضور و تعامل در کلاس تقویت می کند.

6. بازی، بازی، بازی

تعامل یکی از مهم ترین نکاتی است که هر معلم زبان باید برای آن برنامه ریزی کند. هیجان انگیز بودن کلاس به خودی خود حاصل نمی شود. برای این که کودکان در کلاس با نشاط و علاقه بیشتر زبان انگلیسی را یاد بگیرند باید آنان را از طریق بازی های مختلف سرگرم کنید. پانتومیم یکی از بازی هایی است که برای کودکان جذاب است. کلاس را به دو گروه تقسیم کنید و از یکی از گروه ها بخواهید یک  نفر به نمایندگی لغتی را برای گروه مقابل به صورت پانتومیم بازی کند. هم چنین می توانید نقاشی یک لغت یا عبارت را روی تخته بکشید و از آن ها بخواهید تا آن را حدس بزنند.

دیگر همه می دانیم چه قدر کودکان از شنیدن قصه لذت می برند. می توانید برای داستان و قصه گویی از کتاب ها استفاده کنید. یک راه جذاب دیگر برای قصه گویی با استفاده از عروسک های انگشتی است که فرآیند بازی و قصه گویی را بسیار برای کودکان هیجان انگیز و دوست داشتنی می کند. فکرش را بکنید ترکیب عروسک، قصه و بازی چه قدر می تواند کارایی شما و شاگردانتان را افزایش دهد.

فلش کارت فرست فرندز 1

پاکت 1

بنی و بیسکوئیت ها (کتاب داستان فمیلی فرندز 1)

Rating: 20.0/20. From 1 vote.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خـانـه کـتـاب دقـیـق