نشر آمه منتشر کرد – اسفند 1397 – خانه کتاب و ترجمه دقیق
Menu

نشر آمه منتشر کرد – اسفند 1397

Rating: 20.0/20. From 5 votes.
Please wait...

 


سکوت وهم آور : آیا ما در کیهان تنها هستیم

ناشر: آمه
نویسنده: پائول دیویس (در ویکی پدیا)
مترجم: منصور نقی لو
سال چاپ: 1397


آیا ما در کیهان تنها هستیم،این پرسش یکی از اساسی ترین پرسش های بشریت است. پائول دیویس فیزیکدان بریتانیایی در کتاب سکوت وهم آور دست به کاوشی کیهانی زده تا بتواند راز این سکوت را کشف کند. وی با پژوهشی گسترده به جستجوی امکان پذیری حیات فرازمینی پرداخته است.
به صورت تجربی پیدا کردن کوچکترین اثری ار حیات فرا زمینی مهم ترین کشف بشریت خواهد بود و احتمالا به ما کمک می کند ذجواب هایی را برای اسرار وجودی علم مثل اینکه چطور حیات روی زمین به وجود آمد یا از همه مهم تر اینکه آیا تنها هستیم یا خیر؟ را پیدا کنیم.
این کتاب راهنمایی علمی و ساده برای کاوش های بشر برای جستجوی هوش فرا زمینی است،از تلاش های دانشمندانی که بیش از 70سال است با تلسک.پ های عظیم خود به کاوش آسمان می پردازند تا بتوانند سر نخی از حیات بیگانه در سیارات دور دست بیایند.سیاراتی که شاید پناه گاهی برای موجودات هوشمند فضایی باشند، اما آیا سر نخی خواهیم یافت یا این سکوت وهم آور فضا همیشه همراه بشر خواهد بود. کسی چه می داند باید به جستجوی کیهانی خود ادامه دهیم.


پائول چارلز ویلیام دیویس (متولد ۲۲ آوریل ۱۹۴۶) فیزیکدان اهل بریتانیا، استاد در دانشگاه ایالتی آریزونا است. او به مؤسسه مطالعات کوانتومی در دانشگاه چپمن در کالیفرنیا وابسته است. علایق پژوهشی او در زمینه کیهان شناسی، نظریه میدان کوانتومی، و اخترزیست‌شناسی می‌باشد. دیویس در استرالیا جایزه پیشرفته استرالیا و دو جایزه دیگر گرفت، و در انگلستان مدال و جایزه ۲۰۰۱ کلوین از مؤسسه فیزیک گرفت، و جایزه ۲۰۰۲ فارادی توسط انجمن سلطنتی را نیز در کارنامه دارد. دیویس همچنین جایزه تمپلتون در سال ۱۹۹۵ دریافت کرده‌است.


متنی زیبا از کتاب (ص 15)

این کار شبیه جست و جوی سوزن در انبار کاه است و البته تضمینی نیست که حتی سوزنی وجود داشته باشد. به غیر از یک یا دو مورد شگفت انگیز، تمامی تلاش ها با سکوتی وهم آور استقبال شده است. این اتفاق به ما چه می گوید؟ اینکه هیچ موجود فضایی وجود ندارد؟ یا اینکه ما در زمان و مکان نادرست به دنبال چیز نادرستی هستیم؟

اخترشناسان موسسه سِتی بر این باورند که این سکوت جای تعجب ندارد؛ آنها زمان کافی برای بررسی و جست و جو اختصاص نداده اند تا به الان، تنها چند هزار ستاره در فاصله صدسال نوری یا کمی بیشتر جست و جو شده است. این مقدار را با مقیاس کهکشان راه شیری به عنوان کل مقایسه کنید که دربردارنده 400 میلیارد ستاره پراکنده در محدوده 100 هزار سال نوری است. میلیاردها کهکشان دیگر هم وجود دارد. قدرت جست و جوی انسان همواره درحال توسعه است و دامنه جست و جوها هرساله با پیروی از قوانین مور در رایانه ها افزایش می یابد. در این شرایط، بازده دستگاهها و سرعت پردازش داده ها به طرز چشمگیری فزونی پیدا می کند. حالا با ساخت 350 تلسکوپ رادیویی در منطقه «هت کریک» شمال کالیفرنیا، این حوزه با پیشرفتی قابل توجه روبه رو خواهد شد. آرایه تلسکوپ آلن، که به پاس قدردانی از زحمات نیکوکاری به نام پل آلن نامگذاری شده است، این امکان را به محققان خواهد داد تا قسمت بزرگی از کهکشان را برای یافتن سیگنال موجودات فضایی بررسی کنند. تشکیلات لازم برای این کار توسط دانشگاه کالیفرنیا و موسسه ستی مدیریت می شود. فرانک دریک هم اکنون در این موسسه مشغول به فعالیت است. ستی نگاه خوش بینانه به موفقیت دارد و همواره بر پیش بینی یک رویداد شناسایی قطعی سیگنال تاکید می کند.


این مقاله های زیبا را از دست ندهید:


سکوت وهم آور : آیا ما در کیهان تنها هستیم
سکوت وهم آور : آیا ما در کیهان تنها هستیم

سکوت وهم آور : آیا ما در کیهان تنها هستیم
سکوت وهم آور : آیا ما در کیهان تنها هستیم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه کتاب و ترجمه دقیق