10 عادت برای مطالعه موفق – فروشگاه دقیق
مشاهده غرفه ها
10 عادت برای مطالعه موفق

10 عادت برای مطالعه موفق

به دنبال انتشار مطالب مفید درباره اخبار کنکور و مشاوره و برنامه ریزی کنکوری، این مطلب بسیار مهم را برای دانش آموزان و کنکوری های عزیز منتشر می کنیم. با دادن نظر، نظرهای شما دیده و شنیده می شود.


۱- منظم شوید. همیشه برای کارهایی که قرار است انجام دهید، برنامه داشته باشید و سعی کنید تا نه تنها بر طبق آن پیش بروید بلکه تلاش کنید همواره از برنامه خود جلوتر باشید.

۲- چند هندوانه را با هم بلند نکنید! مطالعات نشان داده‌اند که انجام چند کار (سنگین و مهم) با همدیگر از نظر فیزیکی غیر ممکن است.

۳- بخش‌های مطالعاتی‌تان را به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم کنید. قرار است درس خواندنتان مفید باشد نه اینکه تنها ساعت مطالعه خود را بالا ببرید! بنابراین برای موثر بودن زمانی که به مطالعه می‌گذرانید، به جای مطالعه چند ساعت پیوسته، در چند بخش نهایتا ۹۰ دقیقه‌ای به مطالعه بپردازید و پس از به انجام رساندن هر بخش از مطالعات خود، با استراحتی کوتاه (حداکثر نیم ساعت) به خود پاداش بدهید.

۴- به اندازه کافی بخوابید. اهمیت خواب شبانه بین ۶ تا ۸ ساعت را دست کم نگیرید! با یک خواب خوب و کافی شبانه، هنگام مطالعه بی خوابی ندارید و حواستان راحت‌تر جمع خواهد شد و همینطور حافظه‌تان بهبود خواهد یافت.

۵- برنامه ریزی داشته باشید. ممکن است تکراری به نظر برسد، اما لازم است تا برنامه به خصوص خود را داشته باشید و طبق آن پیش بروید. برای نوشتن برنامه به این نکته دقت داشته باشید که با توجه به ویژگی‌های شخصیتی خود، در چه وقت از شبانه روز عملکرد بهتری دارید و بیشتر در آن زمان‌ها درس بخوانید.

۶- یادداشت برداری کنید. یادداشت برداری در طول کلاس نه تنها به شما کمک می‌کند تا سر کلاس با حواس بیشتری در کلاس حضور داشته باشید، بلکه به شما کمک می‌کند تا با خلاصه برداری از بخش‌های مهم‌تر درس، جزوه‌ای از نکات مهم داشته باشید و برای مرور سریع منبع بسیار خوبی در دست داشته باشید.

۷- درست درس بخوانید! طبق شیوه‌های صحیح مطالعه درس بخوانید و فرآیند مطالعه خود را با حل تمرین و تست، در حافظه بلندمدت خود ماندگار کنید. بخش مهم‌تر این بخش رفع اشکال بخش‌هایی است که تا به حال خوانده‌اید.

۸- فضای مطالعه مخصوص به خود را داشته باشید. جایی را پیدا کنید که کمک کند عملکردتان به نحو مشهودی بهبود یابد و بالا برود. در فضاهایی که دور از تلوزیون و سایر سرگرمی‌ها باشد، به دنبال این محل بگردید. این محل ممکن است کتابخانه منطقه‌تان و یا میزی در اتاقتان باشد.

۹- یک گروه دوستانه برای مطالعه پیدا کنید. دوستی با کسانی که به درسشان هم اهمیت می‌دهند و برای موفقیت در آن با برنامه تلاش می‌کنند، می‌تواند چیزهای زیادی به شما یاد بدهد. به خاطر داشته باشید آموزش دادن به دیگری، بهترین راه یادگیری است؛ فرقی نمی‌کند اینکه کسی مطلبی را که مشکل دارید به شما بیاموزد و یا خودتان به توضیح آنچه دوستتان مشکل دارد، بپردازید. زیرا تنها زمانی می‌توان مطلبی را به دیگران آموزش داد که خود آن را کاملا یاد گرفته باشید.

۱۰- از سوال پرسیدن نترسید! شما به مدرسه می‌روید که مطالب جدید یاد بگیرید، پس از سوال پرسیدن هراس نداشته باشید. درخواست کمک از معلم، مربی و یا دوستتان یک روش بسیار خوب برای این است که مطمئن شوید که مطالب را واقعا و کاملا متوجه شده‌اید.


بیشتر بخوانید تا بیشتر بدانید:


10 عادت برای مطالعه موفق
10 عادت برای مطالعه موفق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فروشگاه دقیق